A teď já něco o kvalitě!

10. dubna 2017 v 18:57 | Gruják
Nebojte, dole jsou i obrázky :-) ... Hodně často se mluví o tom, jak se máme dobře a jaks e někteří mají hůř... Ano, oni se maj hůř, takže mě se líbí jak se mám... Tak já vám teda něco povím!

Začalo to před desítkami let asi takto...

Strojírenství - světová špička! Oděvnictví - světová špička! Sadařství - světová špička! Obuvnictví - světová špička! Truhlářství - světová špička! Umění - světová špička! Filmařina - světová úroveň! Hudba - nejvyšší světová úroveň! Hutnictví - světová úroveň! Stavebnictví - nejvyšší světová úroveň! Automobilový průmysl - nejvyšší světová úroveň!

No a pak se to nějak posralo...

Stroje kupujeme dovoz z Číny a Taiwanu, Etu si koupí málokdo. Do tří let se rozpadnou. Oděvy dovážíme z Číny a Vietnamu, OP už je zbouráno. Po prvním nošení se vytahají, po druhém praní rozsypou. Jablka pěstujeme minimálně stejně jako okurky. Však vyvážíme je na západ a dovážíme plná pesticidů ze západu a z Polska. Boty kupujeme z Vietnamu a Číny, BaŤa už nikoho nezajímá. Do roka nošení je podrážka fuč a tkaničky nadranc. Skříně kupujeme výhradně v Jysku, Kasvu a dalších prodejnách s dřevotřískovým hnusem odkudsi z neznámých států. Dřevotříska nemá tloušťku ani centimetr, drolí se, láme se, vlní se. Taková skříňka z kuchyňské linky neunese ani dvacet hrnků, hned se propadá, kdo si dnes koupí skříň, kterou chce mít půl století nebo století celé a bude jí říkat almara?
Umění šlo do háje. Všude jen sprejerské nápisy, kterým nikdo nerozumí. Domy zahalené reklamou, odporné, hnus! Pak někdo udělá výstavu, radujme se! Jde však o takzvané "abstraktní umění" co je třeba papír politý kafem. Takže zase nic. Filmy, které obletěly svět omíláme pořád dokola, protože odmítáme udělat něco dalšího pořádného. Amadeus nebo Tři oříšky pro Popelku jsou legendy. Zachrání nás Babovřesky? (Jediný film z posledních let, který měl alespoň scénář). A co hudba? Mám z toho v hlavě brouky, ale nic mě nenapadá. Kája se furt snaží. Ale nebýt Káju, budem v háji. A jestli nás má zachránit Mareš, potěšpánbůh...
Do vrchu už nestavíme, nikomu se v tom nechce bydlet. Do všeho cpeme polystyren, i když je to karcinogenní látka. Pořád lepší než železo a beton. Ještě že nemá beton uši... A o autech taky nemá cenu moc mluvit. Je to jakési pěkně tvarované, blyští se to, ale běda jak s tím někdo nabourá... Je to na odpis, nic jiného. Do zahraničí už se to ani nevyváží. Tam se to staví v ještě horší kvalitě, prý podle tužeb zákazníka. No do čínské škodovky bych fakt nerad musel nasednout...

Co se vlastně stalo?

Hodnota - cena - povaha - nezájem - cenová válka!


Dnes už jsme na konci. Cenová válka propukla naplno. Nic jiného už neumíme. Kvalita nikoho nezajímá. Mzdy máme přesně takové, abychom za ně zaplatili pronájem bytu a jídlo. Nic víc si člověk většinou už nekoupí. Nemá za co. Takzvaná střední vrstva to řeší hypotékou a desítkou půjček u pochybných bank. To však není řešení. Ukojí tím pár věcí, většinou co nejvíc nekvalitních dovozových naráz a pak se žije "na krajíčku". Kam to vede? K totální cenové válce, která zničí veškerý zdejší průmysl. Zhorší zdraví společnosti ještě víc než je tomu dnes. Způsobí obří nezaměstnanost a pád země. krach státu.
Ten rozdíl mezi cenou výrobku a náklady na výrobek je tak nepatrný jako rozdíl mezi cenou zboží a mzdou člověka. Nejsme vyspělá země. Jsme země na pokraji ekonomického krachu. A nebýt šmejdů a být celosvětového embarga, můžeme se rovnat tak jedině s... ajéje, Severní Koreou?

Víte, ve vyspělém Švédsku taky nemají všude hloubkovou kanalizaci. Elektřina jim vede vzduchem po drátech. Tam se neinvestuje do takzvaných moderních výmyslů společnosti, tedy do stavebních firem s vazbou na poslance nebo čezu s vazbou na ministry vlády. Tak když už se nám Švédsko tak líbí, prohlídněme si ten Street View na google mapách, ať vidíte, že to, co tu máme, ty silnice v mnohem lepším stavu než v Chicagu, elektřině na špičkové úrovni, můžeme teď nějakou chvíli jen udržovat a věnovat energii - peníze do životní úrovně. Nevěřte politikům, oni jdou jen po korytě. Věřte sami sobě a ptejte se sebe - chci živořit s televizí v klíně, kde se koukám na svého politika nebo chci žít s mísou plnou jídla v klíně a dívat se na ty krásné kusy jídla a rodinu kolem sebe?

Abych jakože nekecám... tu dvě fotky :-) Švédsko a USA


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama